OCENĚNÍ

Krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla ČERVENÝ KOSTELEC 2016

Přehlídka se konala ve dnech 25. – 28. února 2016 v Divadle J. K. Tyla v Červeném Kostelci. Počet představení: 11, počet členů hrajících souborů: 174, lektorský sbor: prof. Jan Císař (předseda), prof. František Laurin, doc. MgA. Jakub Korčák, MgA. Jaromír Vosecký, Mgr. Regina Szymiková, Bc. Michal Zahálka

Lektorský sbor udělil čestná uznání:
Evě Urbancové za herecký výkon v roli Agáty v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Josefu Horáčkovi za herecký výkon v roli Podkolatova v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Milanu Hrycíkovi za herecký výkon v roli Kočkareva v představení DS Vrchlický Jaroměř ŽENITBA
Ivaně Innertové za kostýmy k inscenaci ŽENITBA DS Vrchlický Jaroměř
Janu Sklenářovi a kolektivu divadelní techniky DS Vrchlický Jaroměř za scénu k inscenaci ŽENITBA
DS Vrchlický Jaroměř za hledání současných podob divadla


Přehlídka veseloherních představení vybraných souborů, Klicperův Chlumec 2016

Přehlídka se konala ve dnech 2.10. – 5.11.2016 v Chlumci nad Cidlinou. Cena Antonína Lauterbacha:
DS Vrchlický Jaroměřza inscenaci hry ŽENITBA

Nejlepší mužský herecký výkon:
Josef Horáček za roli vládního rady Podkolatova

Herecké výkony v jednotlivých inscenacích:
Eva Urbancováza roli – Agáty - Ženitba - DS Vrchlický Jaroměř
Milan Hrycík – za roli Kočkareva - Ženitba - DS Vrchlický Jaroměř
Ivana Inertová - Kostýmy - Ženitba - DS Vrchlický JaroměřRECENZE


NÁCHODSKÝ DENÍK 5.12.2015 - Ženitba se povedla na jedničku.

(Bronislav Jaroš) "Nabídněte si svatební koláčky. Pánovi připneme myrtu a připijme na zdraví novomanželům." To vše se odehrává v nazdobeném foyer jaroměřského divadla. Ocitáme se na páteční premiéře Gogolovy hry Ženitba, jež svedla dohromady ochotnický soubor Vrchlický s profedionály z Klicperova divadla z Hradce Králové. Ojedinělý projekt.

Přibližně o dvě hodiny později, chvíli poté, co věčně svobodný mládenec Podkolatov v hereckém podání ředitele divadla Josefa Horáčka vyskočil z okna, aby unikl roztoužené a vdavekchtivé agátě, jíž si s chutí zahrála Eva Urbancová, divácí v sále odměňují zúčastněné mohutným a neutuchajícím potleskem. Závěrečná scéna je odehrána.

Největší aplaus samozřejmě patří představitelům hlavních rolí a také klicperovskému režisérovi hry Janu Sklenářovi. Děkovačka je velmi dlouhá, snad nejdelší, jakou spolek Vrchlický dosud zažil. Další minuty uplynou a lidé si ze šatny vyzvedávají své kabáty a šály a přitom komentují právě zhlédnuté dílo. Na adresu účinkujících, kteří právě oddychují v zákulisí, se snáší mnoho chvály.

"Bylo vidět, že to dělají profesionálové. S některými herci jsem mluvil a byli velmi spokojeni s přípravou té hry. Myslím, že to splnilo své poslání, představení mělo opravdu velikou úroveň," říká například Radomír Vojtíšek. A rodina Víškova má stejný názor: "Výborné. Chodíme na všechna představení Jaroměřáků a tohle bylo mimořádně vydařené. Je znát velký pokrok."

Pod jevištěm se nachází řada místností určená pro divadelníky. Tady se připravují, diskutují o postavách, jež ztvárňují, a po odehraném kusu u sklenky nějakého vzpružujícího moku regenerují své síly. A dnes se tady bude slavit dosti dlouho. I protagonisté mají totiž oprávněný pocit, že se vše povedlo a dostavil se úspěch... (zkráceno)NÁCHODSKÝ DENÍK 21.2.2017 - Romantická Ženitba v Jaroměři: žádost o ruku přímo na jevišti

(Bronislav Jaroš) Jaroměř - Představení hry Ženitba z pera N. V. Gogola, kterou před nedávnem odehráli jaroměřští ochotníci v tamním divadle, měla nečekanou a velmi romantickou zápletku. Představitel jedné z hlavních rolí Tomáš Malý totiž přímo na jevišti požádal o ruku svoji přítelkyni Alenu Cejnarovou.


Foto: Petr Wagenknecht

Asi těžko byste hledali hru, do které se skutečná žádost o ruku tak dobře hodí. Ostatně posuďte sami. Tomáš Malý ve své roli Žvanikina je sám na jevišti a běduje, proč jej odmítá žena, o kterou se uchází. Není ovšem sám. Vdavekchtivá Agáta, jak se ženština jmenuje, má hned několik nápadníků, které přivedla dohazovačka Tekla. To ale není podstatné. V tuto chvíli Tomáš Malý opouští svoji roli a ptá se směrem k obecenstvu: „A to by se tu nenašla žádná, která by si mě chtěla vzít? Alespoň jedna?" Reflektory zamíří na nic netušící dívku, která mezi diváky představení sleduje. Tomáš pak svoji milou vyzvedne a odvede na pódium.

Další děj si už asi umíte domyslet, poklek, prstýnek, vyřčená otázka, vyřčené ano, objetí, polibek a slzy štěstí. „Potkali jsme se právě v divadelním sboru, v onu sobotu to bylo přesně na den tři roky od našeho setkání. Tak pěkně to vyšlo. Pokud se zadaří, tak i obřad bych moc rád na prknech," vyprávěl později jaroměřský ochotník.

Jen na vysvětlenou, Alena Cejnarová je rovněž členkou souboru, ale konkrétně v Ženitbě nevystupovala. I tak ale žádost o ruku vypadala, jako by do představení patřila. A mnoho diváků vůbec nepoznalo, že tomu bylo jinak. Originální žádost obohacená o prstýnek, který snoubenec pro ten účel sám navrhl a podle svého náčrtu nechal vyrobit, se tedy povedla. A vskutku stylově ukončila úspěšné jaroměřské nastudování Gogolovy Ženitby. I od nás tedy páru přejeme vše nejlepší do společného života.

Zdroj: Náchodský deník