DÉLKA  PŘEDSTAVENÍ
120 minut, s přestávkou


Nastudoval Divadelní soubor Vrchlický Jaroměř ve spolupráci se členy Klicperova divadla Hradec Králové, Tanečním divadlem Honzy Pokusila Hradec Králové a ZUŠ F. A. Šporka v Jaroměři.


DS
VRCHLICKÝ
JAROMĚŘ

      Gogolova Ženitba, jeden ze skvostů ruské dramatické tvorby, je tragikomická satira, plná nadsázky a nečekaných zvratů. Nabízí mnoho úžasných hereckých rolí a situací, které jsou sympatické a blízké každému divákovi. Groteskní podívaná, v překladu Leoše Suchařípy, o dlouho chystaných námluvách i strachu dostat se jednou pro vždy do chomoutu.

      Do domu vdavekchtivé staré panny Agáty sezve dohazovačka Tekla šestici nápadníků, kteří se ji nemotorně snaží zaujmout svými „přednostmi". Fanfarónsky, leckdy neobratně, zbaběle, vždy však bezostyšně a sebevědomě. Hra, v níž se snoubí smích i smutek, o blbosti a malosti, o pinožení se ve strachu ze zítřka, ale taky o velké touze, nenaplněné lásce, špatné taktice a selském rozumu. Svět žen a mužů, vykládání karet, kšeftování s čímkoliv a kýmkoliv, hudba a kabaretní čísla, bohatá výprava, ruské veletoky a masivy, vodka a kaviár.SLOVO REŽISÉRA

      Jaroměřští ochotnící si chtěli vyzkoušet něco komplexnějšího, blíž profesionální práci. Obrátili se na Klicperovo divadlo a takovou shodou okolností jsem byl doporučen naší tajemnicí Kateřinou Vápeníkovou právě já. Mně to samozřejmě okamžitě učarovalo, a tak jsem po té příležitosti chňapnul.

      Šlo mi o komplexní hereckou práci, o rozbor rolí, přemýšlení, o sdílení situačních a charakterových motivací a o intenzivní detailní práci na tvorbě postav.

      Nebylo jednoduché najít správný titul, protože jasných textů s dostatkem velkých a důležitých figur, textů tragikomických, se kterými se herci ve velké ploše ztotožní a živelně zamilují pro svou práci, zase tolik není. Byl to skvělý nápad herce Míry Zavičára, kterého jsem ke spolupráci přizval jako dramaturga, abychom pracovali na Ženitbě. Jaroměřští disponují velkým počtem herců, něco ke třicítce, převážně žen, a velká většina z nich chtěla v představení hrát. Proto jsme vymysleli paralelní příběh kabaretních maloměstských umělkyň, které z pozice svého trochu ponižujícího údělu hovoří v šansonech a tanečních výstupech o ženských touhách a nenaplněných snech, dobře spojených s tužbami hlavní představitelky Agáty.

      Z naší spolupráce jsem nadšený, protože soubor je ve skvělé formě a má velikou chuť pracovat. Myslím, že si díky nim splním další tajný sen.PREMIÉRY
27., 28. a 29. listopadu 2015